●Fierce Five●


Kszntelek a Fierce Five.gp-n! Ez az oldal a 2012-es olimpia
gyztes szertorna csapatval foglalkozik. Ismerd meg a tagokat,
nzd meg az eredmnyeiket s lpj be a torna vilgba!:)


Foldal || vissza [belps]
Fierce Five || a szupercsapat [belps]
Girls || a csapat tagjai [belps]
Gymnastics || mindent a tornrl [belps]
Vendgknyv || zenj !:) [belps]
Oldal || az oldal dolgai [belps]

 
●Bejelentkezs●
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 

The Fierce Five

 
A szertorna

A torna klnbz jelleg s klnbz szereken bemutatott gyakorlatokbl ll sszetett sportg, amelyet frfiak s nk egyarnt znek, rszben eltr szereken. A szertornn kvl a szervezett tornasportok kz tartozik mg a ritmikus gimnasztika (rgen: mvszi torna, ritmikus gimnasztika), a trambulin (gumiasztal), az akrobatikus torna (korbban sportakrobatika) s az aerobik. A frfi szertorna gyakorlatai: talaj, gyr, korlt, llengs, ugrs s nyjt. A ni versenyeken is megvan a talaj s az ugrs, tovbbi szereik a gerenda s a felems korlt. Az egyes gyakorlatfajtkbl egyni versenyeket rendeznek, de a valamennyi gyakorlatot tartalmaz sszetett versenyek s a csapatversenyek is a megmrettets rszei. A sportg hazai irnyt szerve a Magyar Torna Szvetsg, eurpai szerve az Union Europenne de Gymnastique (UEG), nemzetkzi szerve pedig a Fdration Internationale de Gymnastique (FIG).

 

Trtnete

 


A torna trtnett az kori grgkhz szoks ktni, de nem szabad megfeledkezni arrl, hogy mr egyiptomi, indiai rgszeti emlkeken is lthatunk tornra utal mozdulatokat. Az kori Knban i. e. 2000 krlire teszik a gygytorna kialakulst, feltalljnak Huang-ti csszrt tartjk. A krtai kultrban is tallni sport tmj brzolsokat, pldul bika szarvai kztt tszaltz tornszokat. Ezzel egytt a sporttorna valjban az kori grgkig vezethet vissza, akik klns figyelmet fordtottak a fizikai llkpessg fejlesztsre s szinten tartsra. Minden vrosban volt gmnaszion (tornacsarnok), ahol a frfiak gyakorolhattak. A futsokbl, ugrsokbl s dobsokbl ll mozgsrendszert palesztiknak neveztk. Az kori Rmban a testedzssel mr inkbb csak a katonk s a gladitorok foglalkoztak. A kzpkorban a lovagi tornkat lehet megemlteni. A renesznsz idejn jra felfedeztk a palesztikt, s klnbz humanista iskolkban gyakoroltk. Mercurialis knyvet rt arrl, hogy a testgyakorls az egszsgmegrzs fontos eszkze (De arte gymnastica, 1569). Az 1600-as vekben Comenius bevezette a (sport)jtkokat az oktatsba, s jtkterek kialaktst javasolta az iskolkban (Orbis pictus).



A mai rtelemben vett szertorna alapjait nmet terleten fektettk le a 18. szzad msodik felben. 1793-ban Johann Christoph Friedich Guths Muths megjelentette Gymnastic fr die Jugend (Gimnasztika az ifjsg szmra) cm mvt, az els olyan tornszknyvet, amelyben a testgyakorlatok immr „testen vgzett munkv” vltak. Friedrich Ludwig Jahn 1811-ben megalaptotta a berlini Turnvereint, a voltakppeni els tornaegyesletet, s kialaktotta az n. nmet tornarendszert. Ezt fejlesztette tovbb a svjci Adolf Spiess, aki bevezette a kziszerek hasznlatt. Sajtossga a nmet rendszer sportnak, hogy a versenyeket nem tmogattk, ellenttben az Angliban kialakult, elssorban az atltikn alapul iskolval (az ellentteket akkoriban atltika-torna hbornak neveztk). Ennek megfelelen a nemzetkzi tornaszvetsg (FIG) is csak tornabemutatkat szervezett, az els, Athnban megrendezett jkori olimpitl pedig kifejezetten eltiltotta a tornszokat (nhny orszg, kztk Magyarorszg sportoli is, azrt rszt vettek a jtkokon). A FIG csak lassan adta be a derekt: az els torna-vilgbajnoksgot 1903-ban rendezte meg Antwerpenben egyni sszetett s csapatverseny formjban, de szerenknti vilgbajnoksgokat csak 1930-tl (nknl 1950-tl) tartottak. A sportg nemzetkzi nagysgai kzl – nknyesen kiemelve – megemlthet Nyikolaj Andrianov, Vra slavsk, Miroslav Cerar, Nadia Comneci, Kat Szavao, Larisza Latinyina s Ljudmila Turiscseva, akik sportszersgkkel, ltvnyos gyakorlataikkal sokat tettek a tornasport npszerstsrt.
Magyarorszgon az els nyilvnos testgyakorolda 1819-ben nyitotta meg a kapuit, majd folyamatosan sorra alakultak a tornaegyletek. Itt is megfigyelhet volt az les szembenlls a szabadtri atltika s labdajtkok, valamint a beltri torna hvei kztt. Hamarosan kialakult azonban a versenyszer tornasport, 1905-tl mr bajnoksgokat is rendeztek. A tornaszvetsg nemzetkzi versenyek szervezst is vllalta: 1934-ben vilgbajnoksgot rendeztek. Ezt kvettk az vtizedekkel ksbbi sportversenyek: 1983-ban vilgbajnoksgot, 1992-ben Eurpa-bajnoksgot, 2002-ben pedig szerenknti vilgbajnoksgot rendeztnk. Versenyzink tbbnyire nincsenek a nemzetkzi tornasport lvonalban, de idrl idre felbukkan egy olyan tehetsg, aki elismerst vlt ki a nemzetkzi versenyeken, st a sportg legnagyobbjai kztt tartjk szmon. Olimpikon, vilgbajnoksgokon szereztek egyni aranyrme(ke)t Borkai Zsolt, Csollny Szilveszter, Keleti gnes, Korondi Margit, Magyar Zoltn, Pataki Ferenc, Pelle Istvn, nodi Henrietta, Berki Krisztin s a kziszercsapat.

 

A versenyek

A versenyek felosztsa nemek szerint
A tornaversenyek a rsztvevk neme szerint:
1. leny-, illetve ni,
2. fi-, illetve frfiversenyek lehetnek.
A lenyok s fik, illetve a nk s frfiak egyms ellen nem versenyezhetnek.
A versenyek jellege
A tornaversenyek jellegk szerint lehetnek:
– egyni versenyek, ahol a tornszok egynileg vesznek rszt a versenyeken, s az elrt eredmny a tornszoknak egynileg szmt.
– egynenknti csapatversenyek, ahol a tornszok a versenyen mint a csapat tagjai vesznek rszt s a csapat tagjai kln-kln mutatjk be gyakorlataikat; az egynileg elrt pontszm a csapat eredmnybe szmt be.
A versenyek rendszere letkor szempontjbl
a) gyermek
b) serdl
c) ifjsgi
d) junior
e) felntt
Versenyszmok szerinti versenyek
1. sszetett verseny
2. sszetett s szerenknti verseny
A versenyzk
A versenyzk szma attl fgg, hogy egyni vagy csapatversenyen indulnak.
1. Egyni versenyen a tornszok egynileg vesznek rszt. az egyni versenyzk szma ltalban ktetlen, kivve ha a versenykirs mskppen intzkedik.
2. A csapat legkisebb ltszma kt tornsz.
a) A csapatot egynem (frfi vagy n), ltalban egy korcsoportba tartoz hasonl minsts tornszokbl kell sszelltani, kivve ha a versenykirs mskppen intzkedik.
b) A csapat ltszma ltalban 6 f, akik kzl versenyszmonknt a legjobb 5 tornsz eredmnye szmt, vagyis minden versenyszmban egy-egy, a legkevesebb pontszmot elrt tornsz eredmnyt nem veszik figyelembe.
c) A verseny megkezdse utn a csapatot kiegszteni vagy a tornszokat cserlni nem szabad. Srlt tornsz helyre nem szabad mst belltani, mg abban az esetben sem, ha a csapat ltszma az elrt al cskkenne.

 

A szertorna gyakorlatai

A torna mai kpe viszonylag lassan alakult ki. Korbban olyan – ma mr furcsnak hat tornamutatvnyok is a msoron voltak, mint a lugrs keresztben, a fggeszkeds, a frfi buzognygyakorlat, kziszer-gyakorlat, ktlmszs stb. A rendszer az 1950-es vektl tekinthet befejezettnek, noha – fleg a szerek kialaktsval s a gyakorlatok sszelltsval s pontozsval kapcsolatban – idrl idre trtnnek kisebb mdostsok. A gyakorlatokat ltalban hat br s egy dntbr minsti: 1-tl 10-ig terjed pontszmot adhatnak, tizedes pontossggal.
Mindkt nem ltal bemutatott gyakorlatok:

 

Talajgyakorlat
A talajgyakorlatokat a korbbi vtizedekben mszabadgyakorlatnak neveztk. A talajgyakorlat szmra kialaktott terlet 1212 m nagysg, rugalmas kemnyhab alapozs sznyeg. A sznyeg rugalmas kialaktsa teszi lehetv a tornszok szmra a nagy magassg ugrsok vgrehajtst, anlkl, hogy a talajra rkezskor bred dinamikus erhatsok krosan vegyk ignybe zleteiket. A gyakorlatok sorn a tornszok bizonysgot adhatnak rugalmassgrl, errl, egyenslyrzkrl s akrobatikus kpzettsgrl. A gyakorlatok klnbz ugrsokbl, forgsokbl, krzsekbl, kzllsokbl s ms erelemekbl llnak, amiket nknl tncelemek is kiegsztenek. A gyakorlatokat a nk zenre, a frfiak anlkl mutatjk be. Ez az egyetlen szer, ahol a frfiak rvid sportnadrgban is bemutathatjk gyakorlataikat.
Ugrs
Az ugrst korbban lugrsnak neveztk. Az ugrst ekkor a frfiak hosszban, a nk keresztben elhelyezett (kpa nlkli) lovon hajtottk vgre. A mai ugrszer krlbell 11 m fellet, specilis kialakts tornaszer. Magassga frfiak esetn 1,35 m, nknl 1,25 m. Az ugrst a versenyzk nekifutsbl, rugs dobbantrl indtjk. A szert kt kzzel rintik, azon megtmaszkodva a test hossz- s keresztirnya mentn forgsokat vgeznek, majd a kijellt rkezsi helyen fognak talajt kt lbbal. A versenyzk bizonyos ugrsfajtknl mr a szer rintse eltt is vgrehajthatnak forgst s csavart.

 

Frfi versenyszmok

Gyrgyakorlat
A gyr szer kt, 18 cm bels tmrj fa karika, amelyek a talaj felett 255 cm-re lgnak egy szilrdan kifesztett llvnyzatrl, egymstl val tvolsguk 50 cm. Az llvny magassga 5,5 m, szlessge 2,6 m. A gyrk brhevederrel kapcsoldnak a felfggeszt aclsodronyokhoz. A gyakorlatot a versenyzk nyugalmi fggeszked testhelyzetbl kezdik, s lendleti, er- s tartsos elemekbl sszelltva hajtjk vgre. A leugrs minden esetben lendleti elembl trtnik.
Korltgyakorlat
A korlt (megalkotja a nmet torna atyja, Jahn volt) kt, prhuzamosan elhelyezett fard (erre utal angol neve: parallel bars). A korlt rudainak hossza 3,5 m, egymstl mrt tvolsguk – llthat mdon – 42–52 cm, s egy llvnyszerkezeten 1,7 m magassgban vannak elhelyezve. A gyakorlat lendleti, forgsos s egyenslyi elemekbl ll, gyakran erelemekkel kiegsztve. A gyakorlat elemei a rudak irnyban, de arra merlegesen is vgrehajthatk.

 


Llengs
A l hosszsga 1,6 m, 1,1 m magas, a rajta elhelyezett kpk magassga 12 cm, egymstl val tvolsguk – llthatan – 40–45 cm. A llengs gyakorlata csak lendleti elemekbl llhat (proskrk, ollk s ellenollk, orsk stb.), valamint az – utbbi idben tbbnyire kzllsbl vgrehajtott – leugrsbl (amelynl a lendleti elemek kizrlagossgra vonatkoz szably fltt szemet hunynak…). Mind a ktelez, mind pedig a szabadon vlasztott ugrst csak egyszer lehet bemutatni. A llengs kt legnehezebb elemt (Vgh Lszl edz jvoltbl) magyar tornszok mutattk be, s rluk neveztk el (Magyar-vndor – Magyar Zoltn, Sivad-vndor – Sivad Jnos).
Nyjtgyakorlat
A nyjt egy aclrd, amelynek az tmrje 28 mm, hossza 2,4 m, s a talajtl 2,80 m magassgban rgztik egy llvnyzaton. A nyjtgyakorlat kizrlag lendleti elemekbl llhat, krkbl, fordulatokbl, szaltkbl stb. A szer egyik gyakran alkalmazott specilis elemt (Kovcs-szalt), az azt elszr bemutat Kovcs Pterrl neveztk el.



Ni versenyszmok
Gerendagyakorlat

A gerenda 5 m hossz s 10 cm szles, felletn filcrteget helyeznek el. A gerenda magassga 120 cm. A gyakorlatok elemei az egyenslyrzkre plnek: lpsek, forgsok, szaltk stb.
Felemskorlt-gyakorlat
A felemskorlt kt, egymssal prhuzamosan elhelyezett fard. A frfiak ltal hasznlt korlttl abban klnbzik, hogy a kt rd magassga eltr: 155 cm s 240 cm, tvolsguk llthat. A felems korlton bemutatott gyakorlatok nmikpp a nyjtgyakorlatokra emlkeztetnek, mikzben a tornszok a kt rudat kzel egyforma arnyban hasznljk (fellendlsek, fordulatok, szkkensek, billensek stb.). A gyakorlatokat gyakran ugrdeszkrl felugorva indtjk.

 

Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU    *****    Nyakunkon a Karácsony, ajándékozz születési horoszkópot barátaidnak, ismerõseidnek.Nagyon szép ajándék! Várlak, kattints    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!